Trump-Orbán csúcs: első bejelentések érkeznek a találkozóról

by V Miklos
0 comments

Trump és Orbán találkozója: A két vezető válaszolt a sajtó kérdéseire az orosz olajról

2025. november 7-én Washingtonban zajlott a jelentős amerikai-magyar kormányközi találkozó, ahol Donald Trump elnök fogadta Orbán Viktort. A találkozó középpontjában az orosz olaj állt, amelyről a két vezető részletesen beszélt az újságíróknak. Trump elmondta, hogy Magyarországnak nincs tengeri kapcsolata, ami folyamatos problémát jelent az ország számára, és hogy figyelemmel kísérik az európai helyzetet.

Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy a magyar kormány elválasztja a földgáz és az olaj kérdését, hiszen a magyar háztartások 90%-ban gázzal fűtenek, amely Törökországon keresztül érkezik az országba. Az olaj viszont a Barátság kőolajvezetéken keresztül érkezik Oroszországból, és a horvát vezeték csak kiegészítő szerepet játszik.

Az energetikai helyzet és a háború lebonyolítása

Trump kifejtette, hogy a háború lezárásának elősegítése érdekében mindkét fél súlyos katonai veszteségeket szenvedett el. Orbán Viktor hozzátette, hogy ha ő lett volna az elnök 2022-ben, nem lett volna orosz-ukrán háború. A két vezető egyetértett abban, hogy Joe Biden korábbi amerikai elnök a konfliktus támogatója volt, és ez elvezette Európát és Ukrajnát a háborúhoz.

Az energiapolitikai beszélgetések mellett Trump kijelentette, hogy szeretné Magyarországon megszervezni a béketalálkozót, bár úgy vélte, hogy annak jelenleg nincs komoly jelentősége.

Nagy Márton: A gazdasági és energetikai együttműködés erősítése

Nagy Márton, a nemzetgazdasági miniszter elkísérte Orbán Viktort Washingtonba, ahol tárgyalt a Citi vezetőivel, keresve a megbízható és olcsó finanszírozási lehetőségeket. A magyar kormány célja az, hogy az amerikai vállalatok befektetéseit ösztönözze, és jelentős új beruházásokat segítsen elő az országban.

A megbeszélések nemcsak az orosz olajszankciók alóli mentesség megszerzéséről szóltak, hanem nőknek nagy energiabiztonságot is célzottak. A találkozó során megvitatták az amerikai LNG-import bővítését is, amely lehetőséget adhat az orosz források fokozatos kiváltására.

Zelenszkij reakciója az Orbán-látogatásra

A washingtoni találkozó során Volodimir Zelenszkij, az ukrán elnök, megnyilatkozott Orbán Viktor látogatásáról. Kijelentette, hogy Magyarország nem állíthatja meg Ukrajna EU-csatlakozási folyamatát, ugyanakkor elfogadja Budapestet tárgyalási helyszínként.

Összegzés

Ez a találkozó kulcsszerepet játszhat Magyarország és az Egyesült Államok közötti viszony új alapokra helyezésében, amely hosszú távon hatással lesz a magyar gazdaságra és biztonságpolitikára. A Trump-Orbán csúcs nemcsak diplomáciai gesztus, hanem komoly politikai és gazdasági alkudozások színhelye is volt.

Forrás: Portfolio.hu

Forrás: www.portfolio.hu/gazdasag/20251107/trump-orban-csucs-jonnek-az-elso-bejelentesek-a-talalkozorol-798052

You may also like

Leave a Comment