Nagy földrengés rázta meg Japánt
2025. november 9-én, vasárnap, Japán északkeleti partvidékén, Iwate közelében, egy erős, körülbelül 6,9-es magnitúdójú földrengést észleltek. Ezt követően 20 centiméteres cunamihullámokat regisztráltak több kikötőben, és evakuálási riasztást adtak ki több településen. A japán Meteorológiai Ügynökség (JMA) tájékoztatása alapján a rengés helyi idő szerint 17:03-kor következett be. Számos városban, köztük Moriokában és Yahabában, a japán szeizmikus skála 4-es erősségűnek értékelte a földmozgást.
A rengést követően Iwate prefektúrára cunamiriadót rendeltek el, amely akár 1 méteres hullámokat is előre jelezett. Az éjszakai órákra a riasztást visszavonták. A JMA később a földrengés eredeti 6,7-es magnitúdóját 6,9-re korrekciózta.
A 20 centiméteres cunami először Ofunato kikötőjében, majd Kuji kikötőjében következett be. Este fél kilencig további tizenegy utórengést is észleltek a térségben, köztük egy 6,3-as magnitúdójút.
A japán hatóságok szerint a földrengés nyomán nem érkezett hír sérült személyekről vagy jelentős anyagi károkról. Az East Japan Railway közölte, hogy a Tohoku Shinkansen nagysebességű vasútvonalon rövid időre megszakadt az áramellátás, az utasforgalmat pedig ideiglenesen felfüggesztették Sendai és Shin-Aomori között. A Tohoku Electric Power szerint az Onagawa atomerőműben nem tapasztaltak rendellenességeket, annak ellenére, hogy a területet érintette a földrengés.
Japán miniszterelnöke, Sanae Takaichi, felszólította a lakosokat, hogy távolodjanak el a parttól, és legyenek éberek a lehetséges utórengésekkel és további cunamihullámokkal kapcsolatban. A JMA szóvivője vasárnap esti sajtótájékoztatóján figyelmeztetett, hogy a következő napokban hasonló, vagy akár erősebb földrengések is előfordulhatnak a térségben.
A címkép forrása: Getty Images
Forrás: www.portfolio.hu/global/20251109/nagy-foldrenges-volt-japanban-798476
