Döntés a 14. havi nyugdíjról és egyéb intézkedések
2025. november 13-án a magyar kormány bejelentette, hogy 2026 februárjában bevezetésre kerül a 14. havi nyugdíj, amely a 13. havi illetmény mellett egy heti részletben érkezik majd az érintettekhez. A kormány célja, hogy a következő választási ciklusban lépcsőzetesen vezessék be a juttatást, ami összesen átlagosan 65 ezer forintdal növeli a nyugdíjasok évi jövedelmét, azonban ez a döntés a költségvetést közel 170 milliárd forinttal terheli.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter, valamint Vitályos Eszter kormányszóvivő a kormányinformáción bejelentették, hogy folytatódik a kis- és középvállalatok (kkv) támogatása. Ezen belül a jelzáloghitelek kamatstopját fél évvel hosszabbítják meg, így a kamatok továbbra is a 2021-es szintet fogják tükrözni. A döntés körülbelül 273 ezer családot érint.
A banki extraprofitadót a kormány megduplázza a költségvetési hiány finanszírozásának érdekében, a lakossági átadásra vonatkozó kockázatokat a piaci verseny és a Gazdasági Versenyhivatal fellépése hivatott kezelni. Továbbá, a kormány egy új kkv-csomagot is bevezet, amely körülbelül 80 milliárd forintos kerettel kisebb adó- és adminisztrációcsökkentéseket tartalmaz.
Szociális intézkedések és gyermekvédelmi fejlesztések
A nevelőszülők illetménye 2026. január 1-jétől kétszeresére emelkedik, ami havonta 174 ezer forintos alapdíjat és kiegészítő díjat jelent. Ezen kívül a gyermekvédelmi gyámok támogatása és az iskolaőrség is megerősítésre kerül.
Energia- és pénzügyi megállapodások
A kormány tájékoztatása szerint Magyarország mentesítést kapott az orosz energia szankciók alól, melynek hatására kiemelt figyelmet fordítanak az energiaszektor fejlesztésére is, beleértve a kis méretű, moduláris atomerőművek beszerzését is. Gulyás Gergely kifejtette, hogy a következő években öt-hat amerikai cég várhatóan működőképes erőművet telepíthet Magyarországon.
Jövőbeli kilátások és költségvetési intézkedések
2025. november 13. óta a kormány nem számít a költségvetési hiány szankciós emelésére, mivel jelenleg más országok is rosszabb helyzetben vannak. A pénzügyi védőbástya egyelőre elvi lehetőség, ehhez hasonlóan a banki extraprofitadó emelése sem terheli közvetlenül a lakosságot a kormány ígéretei szerint.
A budapesti közlekedési helyzet és a főváros működése is hangsúlyos téma marad, Gulyás Gergely hangsúlyozta, hogy Budapest működésképtelenségét a kormány nem fogja tolerálni.
További részleteket a kormány bejelentéseiről a Portfolio honlapján találhatók.
Forrás: Portfolio.hu
Forrás: www.portfolio.hu/gazdasag/20251113/dontott-a-kormany-a-14-havi-nyugdijrol-799408
