Írország új köztársasági elnöke: Valóságos gael forradalom indulhat
Catherine Connolly, Írország tizedik köztársasági elnöke, akit a baloldali pártok által támogatva választottak meg, fontos célkitűzései között tartja számon a gael nyelv, az írek ősi nyelvének elterjesztését. A választások során több mint 63%-os támogatottsággal került hivatalába, és az elnöki esküjét gael nyelven tette le, ezzel is hangsúlyozva elkötelezettségét az ír kultúra iránt. Az eskü után elmondott beszédében kihangsúlyozta, hogy alá fogja vetni magát a közös nemzet egységének előmozdításának.
Connolly elnöki kampányában középpontba állította az ősi, keltával rokon nyelv revitalizálását, és megígérte, hogy a jövőben a gael lesz a hivatalos munkanyelve. Eddigi ellenfele, Heather Humphreys, 29%-kal zárta a versenyt, azonban Connolly folyékonyan beszél írül, míg Humphreys nem beszél gaelül.
A gael nyelvet egészen a XIX. századig az ír területek nagy részén használták, de a brit uralom idején fokozatosan háttérbe szorult az angol nyelv javára. A változás az ír függetlenség elnyerésével sem állt meg, amelynek során az új köztársaság a gaelt első számú hivatalos nyelvvé nyilvánította.
A nyelv újjáéledése
Az ír lakosság kevesebb mint 2%-a használja nap mint nap a gaelt, bár 40%-uk azt állítja, hogy beszéli. Azonban a nyelv újjáélesztésére már a közelmúltban elkezdődtek programok, és az utóbbi években egyre több ember tanulja meg a gaelt, különösen Nyugat-Írország vidéki területein, ahol sok anyanyelvi beszélő él. Míg 1970-ben alig húsz olyan iskola működött az országban, ahol minden tantárgyat gaelül tanítottak, ez a szám mára már 200-ra nőtt.
Írország kulturális öröksége tehát az új elnök vezetésével lehetőséget kap arra, hogy feléledjen, és a gael nyelv ismét középpontba kerülhessen a társadalmi és politikai diskurzusban.
