Búcsút mondhatnak a vissza nem térítendő támogatásoknak a gazdák?
Magyarország mezőgazdasága előtt komoly kérdések állnak, amelyek a következő uniós költségvetési ciklust érintik. Az Agrárszektor 2025 Konferencián megfogalmazott várakozások és elemzések szerint várhatóan búcsút inthetnek a gazdák a vissza nem térítendő támogatásoknak. A részletek, amelyek a portfolio.hu-n is olvashatók, átalakulásokat jeleznek a támogatási struktúrában.
Szigeti Tamás, a Szigeti Farm tulajdonosa, hangsúlyozta, hogy az eddigieknél sokkal nagyobb érdeklődés mutatkozik a beruházási pályázatok iránt. A gazdák az innovációra helyezik a hangsúlyt, és az eddig nagyjából 13 milliárd forintnyi fejlesztési kérelmet adtak be. A támogatások 80%-os nemzeti társfinanszírozása mellett biztosítanak forrást számukra, amelyből sokan igyekeznek a lehetőségeiket maximálisan kihasználni.
Zászlós Tibor, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara alelnöke, szintén elmondta, hogy a II. pillér keretében soha nem volt még ekkora mértékű támogatás, és mindenkit arra biztatott, hogy végezze el a szükséges beruházásokat. Szerinte a jövő főbb fókusza az innováció fogja dominálni, hiszen az állattartás során is állandóan új technológiák lépnek be a rendszerbe.
Tóth Péter Miklós, a Magyar Államkincstár elnökhelyettese arról tájékoztatott, hogy a Vidékfejlesztési Program zárása körüli időszakra jelentős kifizetési kérelem érkezett be. Az ügyintézés gyorsítása és a helyszíni ellenőrzések minimalizálása prioritásként szerepel a tervek között.
Viski József, az Agrárminisztérium államtitkára azt is megjegyezte, hogy a mostani költségvetési ciklusban 80%-os támogatási arányt jelentettek be a gazdák. Ugyanakkor várják, hogy a környezetvédelmi előírások nagyobb szerepet kapjanak a következő Közös Agrárpolitikában, még ha a részletek még nem tisztázottak.
A szakemberek között egyetértés mutatkozik abban, hogy a gazdák számára sürgető fontosságú, hogy a nyertes pályázatok megvalósítását a kormány által biztosított keretek között mindössze egy éven belül elindítsák. Ez a fajta proaktív megközelítés a gazdák működésének biztonságosabbá tételét célozza.
Az Agrárszektor 2025 Konferencián elhangzottak figyelmeztetnek arra, hogy a gazdák számára most vagy soha, hiszen nem biztos, hogy 2028 után is lesz rá lehetőségük, sajnos a jövőbeli támogatási rendszerek továbbra is kétségesek.
Az esemény során érthetetlen ellentmondások és dilemmák merültek fel az állattenyésztés, a beruházások és az új támogatási keretek között, melyek folyamatosan alakítják a magyar mezőgazdaság jövőjét.
