Mindenki másképp csinálja: Törökország nagy gázüzletet kötött Moszkvával

by V Miklos
0 comments

Törökország új gázmegállapodása: Moszkva és Washington között egyensúlyoznak

Törökország ismét a nemzetközi gázpiac középpontjába került, miután a Gazprommal egy újabb, nagyszabású gázmegállapodást kötött, amely 22 milliárd köbméter orosz gáz szállítását teszi lehetővé a következő évben. A Reuters értesülései szerint az orosz források biztosítása immár Törökország gázellátásának körülbelül 40%-át fogja kitenni, amely a Fekete-tenger alatt áthaladó Kék- és Török Áramlat gázvezetékeken keresztül érkezik.

A török kormány azonban nem csupán a hagyományos orosz forrásokra támaszkodik, hanem egyre inkább igyekszik diverzifikálni gázellátását. Ankara nyitott az amerikai cseppfolyósított földgáz (LNG) irányába, egy sor hosszú távú szerződést kötve az Egyesült Államokkal, ezzel is kihasználva a várhatóan növekvő globális LNG-kínálatot. Jelenleg az Egyesült Államok Törökország negyedik legnagyobb gázszállítója, és a jövőbeni beruházások révén még jelentősebb szereplővé válhat ezen a piacon.

Geopolitikai kihívások és lehetőségek

Alparslan Bayraktar, Törökország energiaügyi minisztere, hangsúlyozta a geopolitikai egyensúly fontosságát, hiszen Moszkva nélkül nem létezhet a török gázellátás, de Washington felé is igyekeznek nyitva tartani az ajtót. A tervek szerint Törökország amerikai gáztermelő létesítményekbe is befektet, hogy a jövőbeli LNG-szállítmányok áremelkedése ellen védelmet nyújtson.

Bayraktar bejelentette, hogy a TPAO állami vállalat tárgyalásokat folytat az amerikai energiaipari óriásokkal, ideértve a Chevront és az Exxont, és várhatóan még a következő hónapban megköthetnek egyes megállapodásokat. Ez a lépés párhuzamosan zajlik a közelmúlt politikai eseményeivel, amikor Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke, arra kérte Törökországot, hogy a jövőben csökkentse az orosz olaj- és gázvásárlásokat.

Törökország gázimport-stratégiája és a jövőbeli célok

A török állami gázimportőr, a BOTAS, a Gazpromtól vásárolja gázimportjának egy részét, de a következő évben egyéves, rövidebb távú szerződésekkel készül. Ez a stratégiai döntés a globális gázpiac változásaira és Oroszország nehezedő helyzetére reagálva lehetőséget ad Törökországnak, hogy kedvezőbb árakat harcoljon ki.

Emellett a BOTAS védelmére tűzi ki a cseppfolyósított földgáz (LNG) vásárlását is az Egyesült Államokból, kihasználva a globális LNG-kínálat növekedését. A miniszter elmondása szerint Törökország az elkövetkező években további kis tároló és regáztizációs egységeket (FSRU) alakítana ki, ami javítaná az LNG-importáló kapacitását.

Energiaminőség és jövőbeli beruházások

Törökország nemcsak a gázszállítmányokat kívánja diverzifikálni, hanem az áramfogyasztás növekedése miatt a jövőben két új atomerőművet is építene, a dél-koreai KEPCO és a kanadai AtkinsRealis közreműködésével. A második atomerőmű építésével kapcsolatban az amerikai Westinghouse is érdeklődött.

Ahogyan Törökország gáz- és energiapolitikája fejlődik, úgy a geopolitikai színtér is folyamatosan változik, és a következő évek várhatóan még izgalmasabb fordulatokat tartogatnak a török energiaellátás biztonsága és stratégiai kapcsolatai szempontjából.

* Címkék: energia, törökország, oroszország, nyersanyag, energiaipar, gáztároló, gáz, atomerőmű, gázvezeték, gázszállítás, gázellátás, energiabiztonság, energiaimport, gázimport

Forrás: www.portfolio.hu/global/20251204/mindenki-maskepp-csinalja-torokorszag-hatalmas-gazuzletet-kotott-moszkvaval-804140

You may also like

Leave a Comment